Dom

Dom energooszczędny – czy warto w niego zainwestować?

• Zakładki: 405


Rosnące w tym roku ceny prądu i gazu są najlepszym dowodem na to, że budując dom, warto szukać energooszczędnych rozwiązań, które pozwolą oszczędzić na ogrzewaniu domu w przyszłości. Domy energooszczędne budowane są w technologii, która pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania. Czym tak właściwie jest dom energooszczędny i czy warto w niego zainwestować, budując nową nieruchomość?

Dom energooszczędny – jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu?

Architekci w planach domów energooszczędnych wykorzystują najróżniejsze technologie – często autorskie – by zmniejszyć koszty ogrzewania. Są jednak podstawowe warunki, jakie trzeba spełnić, by móc uzyskać zamierzony efekt:

  • odpowiednia termoizolacja – czyli właściwa jakość i grubość termoizolacji oraz położenie jej zgodne z najwyższymi standardami
  • dobrej jakości stolarka okienna i drzwi – chroniące przed ucieczką ciepła
  • redukcja mostków termicznych do minimum
  • rekuperacja – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania o 20%, a nawet więcej; ponadto jest znakomitym rozwiązaniem w kwestii oczyszczania powietrza z trujących pyłów czy alergenów

Ponadto stosować można także rekuperację wody, pompy ciepła i fotowoltaikę.

Dom energooszczędny – koszty budowy a koszty utrzymania domu

Wiele osób, rozpoczynających przygotowania do budowy domu, obawia się, że koszty budowy domu energooszczędnego będą znacząco wyższe niż koszty domu „tradycyjnego”. Należy jednak pamiętać, że pewne parametry energooszczędności muszą być zachowane, zgodnie z obowiązującym aktualnie polskim prawem budowlanym. Ponadto technologia stosowana w domach energooszczędnych stała się na tyle popularna, że koszty związane z budową domu niskoenergetycznego są wyższe o ok. 4% w stosunku do „tradycyjnego” budownictwa. Pod uwagę należy brać również fakt, że wszyscy specjaliści prognozują, że ceny energii będą rosły systematycznie i obecny wzrost kosztów ogrzewania domów będzie stale rósł. Budowa domu energooszczędnego opłaca się zarówno na chwilę obecną, tym bardziej w perspektywie kolejnych lat jego użytkowania.

Oprócz finansowych aspektów związanych z inwestycją w dom energooszczędny, warto pamiętać o innych korzyściach. W domu z rekuperacją, odpowiednio ocieplonym i nasłonecznionym, z dobrej jakości stolarką mieszka się znacznie wygodniej.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
366 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *