Jednym z częstszych problemów właścicieli samochodów z silnikiem Diesla jest zapchany filtr cząstek stałych, czyli filtr DPF. Wychodzące z silnika spaliny niosą ze sobą mnóstwo zabrudzeń i popiołu, które trzeba co jakiś czas usuwać. W sieci znajdziemy dziesiątki sposobów na czyszczenie zapchanego filtra DPF, ale większość z nich może zrobić więcej szkody, niż pożytku.
W tym artykule odpowiemy na pytanie, jak NIE CZYŚCIĆ filtra DPF w samochodzie na własną rękę, aby go nie uszkodzić.
Domowe sposoby na czyszczenie filtra DPF – 3 najczęstsze błędy
- Czyszczenie DPF płynem do kominków
Jednym ze sposobów na czyszczenie filtra DPF jest wykorzystanie płynu do czyszczenia kominków. Instalacja kominkowa działa jednak zupełnie inaczej. To mało skuteczna metoda, która nie tylko nie usuwa dokładnie zanieczyszczeń, ale też może skończyć się koniecznością wymiany filtra na nowy. A to koszt ponad tysiąca złotych.
- Czyszczenie DPF Kretem
To chyba najbardziej ryzykowny domowy sposób na wyczyszczenie filtra DPF w aucie. Eksperymenty z Kretem zazwyczaj powodują zniszczenie delikatnego wkładu, a uszkodzonych w ten sposób filtrów często nie da się udrożnić nawet w profesjonalnym serwisie.
- Czyszczenie DPF myjką ciśnieniową
Sposób polegający na wypełnieniu filtra chemią i płukaniu z użyciem myjki może się skończyć sukcesem albo… uszkodzeniem struktury filtra. Nieusunięta dokładnie sadza może stworzyć gęstą maź, która dodatkowo zmniejszy przepustowość filtra, zamiast ją zwiększać. Na szczęście większość DPF po takich zabiegach da się odratować w serwisie.
Jeśli decydujemy się na samodzielne czyszczenie filtra, najbezpieczniejszym sposobem będzie zastosowanie profesjonalnego środka, jakim jest cleaner DPF, preparat do czyszczenia DPF. Taki środek poradzi sobie z lekko zapchanym DPF, a najlepiej stosować go profilaktycznie, aby wydłużyć żywotność filtra.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem najlepszeoleje.pl.
Fot. Shutterstock