Technologia

Przesiewacze wibracyjne – w jakich gałęziach przemysłu są wykorzystywane przesiewacze wibracyjne?

• Zakładki: 44


Przesiewacze wibracyjne to urządzenia stosowane do rozdzielania surowców na poszczególne frakcje – na cząsteczki o konkretnych wielkościach. Swoje zastosowanie znajdują także wszędzie tam, gdzie występuje konieczność odwadniania surowców oraz dodatkowej kontroli w ramach transportu pneumatycznego. Jak działają przesiewacze wibracyjne i w jakich gałęziach przemysłu są wykorzystywane?

Jak działa przesiewacz wibracyjny?

Chociaż przesiewacze wibracyjne to urządzenia, które w zależności od zastosowania mogą się od siebie bardzo różnić, podstawowymi podzespołami jest silnik oraz sita, które dzięki silnikowi wprawiane są w ruch. Ten ruch sit sprawia, że materiał nasypowy dzielony jest na poszczególne frakcje. W zależności od modelu przesiewacza, może być on wyposażony w jedno lub więcej sit – przesiewacz wibracyjny wielopokładowy dzieli surowiec na kilka frakcji.

Przesiewacze wibracyjne mogą także spełniać funkcję odwadniającą – osuszanie przy jednoczesnym frakcjonowaniu surowców pozwala zoptymalizować proces produkcyjny, skrócić jego czas i zwiększyć zyski firmy.

Gdzie wykorzystywane są przesiewacze wibracyjne?

Przesiewacze wibracyjne znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle ciężkim – w górnictwie, branży budowlanej czy energetycznej. Nieco mniejsze urządzenia służą w branży spożywczej i rolniczej, a jeszcze mniejsze i jednocześnie najbardziej czułe przesiewacze wibracyjne stosowane są w branży chemicznej i farmaceutycznej.

Jak wybrać odpowiedni przesiewacz wibracyjny?

Wspomniane wcześniej różnice w przesiewaczach wibracyjnych wynikają z charakterystyki pracy, do jakiej są wykorzystywane. Zarówno ich wielkość, liczba pokładów, jak i sit muszą być dostosowane do surowca, jaki poddawany jest przesiewaniu. Ponadto konieczne jest dostosowanie innych parametrów, do warunków pracy urządzenia – do częstotliwości pracy czy miejsca, w jakim będzie ją wykonywał. Inaczej skonfigurowany będzie więc przesiewacz, który pracuje na zewnątrz, nie zawsze na idealnie równym podłożu, a inaczej przesiewacz, który będzie pracował wyłącznie w hali. Różnić się będą także urządzenia, które wykorzystywane są przez całą dobę od tych, których używa się kilka godzin dziennie lub sezonowo.

Dlatego o pomoc w doborze i konfiguracji najlepiej poprosić specjalistów w dziedzinie – producent przesiewacz GKM Siebtechnik od wielu lat dostarcza urządzenia na rynek europejski i nie tylko. Maszyna przygotowywana oraz konfigurowana jest w siedzibie producenta i do firmy zamawiającej dostarczana w systemie Plug&Play. Producent oferuje serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, a także możliwość kupna sit i innych części zamiennych.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
75 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *