Dom

Stan surowy zamknięty a stan deweloperski – czym się różnią?

• Zakładki: 55


Chcesz kupić dom w stanie surowym zamkniętym lub deweloperskim? Przekonaj się, co te określenia znaczą. Wybierz lokal mieszkalny korzystnie, by w zależności od preferencji wykończyć go samodzielnie lub jedynie postawić kropkę nad i.

Stan surowy – zamknięty i otwarty

Stan surowy to podstawowy etap, na jakim można odebrać dom od wykonawcy. Następuje po stanie zerowym. Dzieli się na warianty otwarty i zamknięty. Ten pierwszy oznacza istnienie ścian nośnych, kominów, stropów, schodów zewnętrznych, więźby i pokrycia dachu. W dalszej kolejności, a więc już w stanie surowym zamkniętym, budynek wzbogaca się o okna, drzwi zewnętrzne, ścianki działowe.

Jeśli chodzi o domy modułowe BraHus®, budynki w stanie surowym zamkniętym mają pełną konstrukcję, okna i drzwi zewnętrzne, wykończenie fasady. Wśród materiałów znajdują się m.in. drewno C24 Scandinavia, blacha, membrana Braas, płyty OSB 18 Kronopol.

Stan deweloperski

Przedostatni lub ostatni etap budowy przed oddaniem domu klientowi – poprzedzający stan pod klucz – to stan deweloperski. Cechuje go wyższa cena względem surowego, za to budynek wymaga mniejszej ingerencji właściciela, więc można się wprowadzić szybciej. W stanie deweloperskim dom jest wykończony od zewnątrz, ma wszystkie niezbędne instalacje (wentylacyjną, elektryczną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą). Dodatkowe elementy – np. utwardzenie drogi dojazdowej – wynikają z umowy.

Domy prefabrykowane BraHus® dostępne są w stanie deweloperskim podstawowym i wersji plus. Ta druga zawiera dodatkowo – poza m.in. antresolą czy schodami wewnętrznymi – ściany działowe na parterze i piętrze, panele podłogowe, maty grzewcze ze sterownikiem i folię paroizolacyjną.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Domymodulowe.info.

Zdj. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
143 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *