Dom

Tuja szmaragd – gęsty, bujny i łatwy w utrzymaniu naturalny żywopłot

• Zakładki: 336


Tuja szmaragd to roślina z rodziny iglastych cyprysowatych, która cieszy się dużą popularnością wśród właścicieli domków i działek. Jest wyjątkowo gęsta i ma charakterystyczny stożkowaty kształt. Tworzy atrakcyjne żywe ogrodzenia, dlatego można ja spotkać na wielu posesjach. Ceniona jest jednak nie tylko za walory estetyczne, ale też za dużą odporność na czynniki atmosferyczne. Kiedy jest dobrze zasadzona i odpowiednio przycinana ciekawie wpisuje się w architekturę otoczenia i daje upragnioną intymność domownikom.

Tuja szmaragd – jak sadzić

Prawidłowo zasadzona tuja szmaragd osiągnie wysokość od 25 do 30 cm. Aby osiągnąć dobre rezultaty nie można sadzić roślin zbyt blisko siebie, bo będą się zagłuszać. Z kolie umieszczone w za dużych odległościach nie będą tworzyły gęstego żywopłotu. Dlatego dokładne  zmierzenie działki przed nasadzeniem tui szmaragd jest konieczne. W celu wykonania precyzyjnych pomiarów zaopatrz się w kołki drewniane, miarkę działkową i sznurek rolniczy.

Ważna jest również zachowanie odpowiedniej od płotu, która musi wynosić  50 cm. Taki dystans umożliwia przycinanie tui, co jest niezwykle potrzebne dla jej prawidłowego wzrostu. Roślina znajdująca się za blisko ogrodzenia będzie rosła niesymetrycznie. Pojawią się także trudności z jej przycinaniem. Można odejść nieco od podawanych książkowo odległości  i posadzić tuje ok. 60 czy 70 cm od płotu. Wtedy można mieć dostęp do roślin z każdej strony.

Należy pamiętać, że tuje szmaragdowe będą rosły szybciej na dobrej ziemi. Przed włożeniem rośliny w ziemię zawsze trzeba podsypać trochę wysokiej jakości nawozu. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą STAL – producent ogrodzeń.

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
495 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *