Rolnictwo

Jaki kombajn zbożowy kupić do swojego gospodarstwa? Opinie ekspertów TRUCK1!

• Zakładki: 303


Zbiory żyta, pszenicy, owsa, kukurydzy czy rzepaku to kluczowy moment w każdym gospodarstwie nastawionym na produkcję roślinną. Aby zbiory przebiegały sprawnie, konieczny jest solidny sprzęt – w tym wypadku przede wszystkim solidny kombajn zbożowy. Zakłada się, że kombajn o odpowiednio dobranej wydajności pozwala zebrać zboże w ciągu 10-12 dni. Jak w takim razie wybrać odpowiednią maszynę, kiedy chcesz zdecydować się na zakup, np. w serwisie TRUCK1? Czym kierować się przy wyborze kombajnu zbożowego? W końcu to nie lada inwestycja.

Wydajność kombajnu i wielkość gospodarstwa

Wydajność kombajnu zbożowego wyraża się w hektarach na godzinę. To właśnie ten parametr decyduje o tym, z jakiej powierzchni kombajn zbierze zboże w konkretnym czasie. Wpływ na wydajność maszyny ma moc silnika i szerokość robocza zespołu żniwnego. Kombajn o szerokości roboczej 4,2 m i mocy silnika 100 km ma wydajność 100-300 ha na sezon, ale już kombajn o szerokości 5-7 m mogą mieć wydajność do więcej niż 700 ha na sezon. Nie bez znaczenia jest też choćby ukształtowanie terenu – na płaskich terenach kombajn będzie pracował sprawniej. Co ważne, kombajny mają większą wydajność na polach o powierzchni 5-10 hektarów, niż 1-2 hektarów, zwłaszcza kiedy wyróżniają się dużą szerokością roboczą. Na mniejszych polach uprawnych lepiej sprawdzą się bardziej zwrotne kombajny z mniejszymi hederami. Przed zakupem maszyny koniecznie sprawdź też rodzaj silnika. Jeśli Twoje gospodarstwo jest nieduże, wystarczy Ci kombajn z silnikiem do 200 koni. Jeżeli jednak masz większe uprawy, wybierz kombajn z silnikiem od 400 koni.

Jaki kombajn kupić do małego i dużego gospodarstwa?

Jeśli powierzchnia Twojego gospodarstwa nie przekracza 50 ha, możesz wybrać np. któryś z tych modeli: Bizon, kombajn Claas Mercator 75 (silnik 120 KM i heder 3,2 m). Jeśli masz uprawę do 150 ha, możesz rozważyć kombajn New Holland TC 4.90 (silnik 175 KM) albo John Deere W540 (silnik 260 KM, heder 5,4 m). W przypadku upraw o powierzchni powyżej 150 ha, dobrym wyborem będzie kombajn Claas Lexion 480 (silnik 400 KM i heder 7,5 m).

Jeśli kombajn będzie pracował na małym gospodarstwie, najlepiej kupić kombajn tradycyjny, a w przypadku dużych areałów kombajn rotorowy.

Nowy czy używany kombajn?

Wszystko zależy rzecz jasna od budżetu. Jeśli szukasz maszyny na małe gospodarstwo, znajdziesz używany kombajn już za 50-100 tys. zł. W takiej sytuacji możesz też oczywiście korzystać z usługi koszenia. Cena nowego kombajnu często oscyluje wokół 500 tys. zł, ale szybko się zwróci w przypadku dużych gospodarstw.

Fot. Shutterstock.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
612 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *