Rolnictwo

Paszporty dla roślin – jak je odpowiednio przygotować?

• Zakładki: 357


OD 2020 roku wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą roślin są zobowiązane do przestrzegania określonych zasad dotyczących rejestracji roślin. Zgodnie z Rozporządzeniem 2016/2031 wszystkie rośliny, które są przeznaczone do sadzenia czy przesadzania powinny posiadać paszport roślin, co najmniej od chwili opuszczenia siedziby firmy. Jakie rośliny powinny być wyposażone w paszport, jak powinien wyglądać i jak w tym pomoże nam drukarka do etykiet? O tym w dzisiejszym artykule!

Jakie rośliny muszą mieć paszport?

Celem wprowadzenia paszportów roślin jest walka z rozprzestrzenianiem się agrofagów, czyli patogenów i szkodników, które mogą powodować poważne straty wśród roślin uprawnych. W Polsce straty spowodowane przez agrofagi wynoszą około 15%. Żeby zmniejszyć wysokość strat, wszystkie rośliny zanim zostaną dopuszczone do sprzedaży na terenie Unii Europejskiej muszą zostać przebadane na obecność ewentualnych szkodników. Dowodem pomyślnie przeprowadzonego badania jest paszport roślin. Do zaopatrzenia roślin w przepisy zobowiązani są właściciele profesjonalnych upraw, z których rośliny przeznaczone są na sprzedaż. Obowiązkiem paszportu objęte są następujące rośliny: drzewa i krzewy (zarówno do wnętrz, jak i do gruntu), sadzonki, szczepki, bulwy, cebule, niektóre z nasion, materiały szkółkarskie. 

Jakiej  drukarki do etykiet użyć do paszportów roślin? 

Najlepszą i najwygodniejszą metodą drukowania paszportów roślin jest użycie w tym celu drukarki do etykiet Brother QL. Seria QL to urządzenia o kompaktowych wymiarach, które są jednocześnie bardzo wydajne. Zaletą drukarek Brother jest łatwość użycia, a wydrukowane etykiety są doskonałej jakości. Bardziej zaawansowane modele nie muszą być połączone cały czas z komputerem w celu przesyłania wzoru etykiet. Dzięki wbudowanej pamięci w modelu Brother QL-820NWB możliwe jest zaprogramowanie kilku wzorów etykiet. Etykieciarki mogą drukować paszporty roślin na taśmach papierowych, a także foliowych – które ze względu na swoje wodoodporne właściwości jest zalecana w branży ogrodniczej. 

Jak powinien wyglądać paszport roślin? 

Programując do etykieciarki wzór paszportu roślin warto pamiętać, że powinien mieć on określony wzór. Poza flagą i napisem „Plant Passport”, powinny znaleźć się botaniczna nazwa rośliny, kod państwa członkowskiego i nr rejestracyjny danej rośliny. Na etykiecie powinien znaleźć się także kod identyfikacyjny rośliny oraz nazwa państwa, z którego pochodzi roślina. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą AnimaPlus

Foto: Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
625 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *