Dom

Rekuperacja – co to jest i jak działa?

• Zakładki: 381


Czym jest i jak działa rekuperacja?

Rekuperacja to technologia dobrze znana inwestorom. Dzisiaj coraz częściej wykorzystuje się podczas budowy domu, ale niewiele osób wie, że rekuperację można zainstalować także w dawno wybudowanym budynku, a nawet w mieszkaniu w bloku czy kamienicy. Czym tak właściwie jest rekuperacja, jak działa i dlaczego warto wybrać ją do swojego domu?

Rekuperacja – jak działa i dlaczego jest lepsza od wentylacji grawitacyjnej?

Tradycyjna wentylacja grawitacyjna opiera się o system kanałów, które odprowadzają powietrze z domu na zewnątrz i odwrotnie. Jest to niedoskonały system, który zimą wprowadza chłodne, nieoczyszczone i wilgotne powietrze do środka. Rekuperacja całkowicie zrewolucjonizowała systemy wentylacji w budynkach – mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepłe znacząco poprawia komfort życia oraz obniża koszty ogrzewania.

Do rekuperatora, najważniejszego urządzenia, prowadzą kanały, dzięki którym powietrze z domu i powietrze z zewnątrz nie mieszają się. W rekuperatorze znajdują się filtry, które oczyszczają wpuszczane do środka powietrze z zanieczyszczeń (między innymi ze szkodliwych pyłów zawieszonych) oraz alergenów, dzięki czemu do domu trafia czyste i świeże powietrze. Powietrze to jest ogrzewane ciepłem odzyskanym z powietrza, które jest wypuszczane na zewnątrz. Możliwe jest to dzięki wymiennikowi ciepła, do którego trafia strumień powietrza z domu.

Ekonomiczna rekuperacja z odzyskiem ciepła

Rekuperacja z odzyskiem ciepła stała się popularna przede wszystkim ze względu na coraz większe wymogi, dotyczące energooszczędności w nowym budownictwie. Odzysk ciepła sprawia, że dom z rekuperacją jest znacznie tańszy w utrzymaniu. Oczywiście nie bez znaczenia są także odpowiednie okna i drzwi, termoizolacja budynku czy redukcja mostków termicznych. Rekuperacja pozwala więc zaoszczędzić na ogrzewaniu, a latem spowalnia nagrzewanie się domu, co jest jej dodatkowym atutem.

Rekuperacja w domu dla alergików

Wspomnieliśmy już, że w rekuperatorze znajdują się filtry, które oczyszczają wpuszczane do budynku powietrze. Zatem w domu z rekuperacją oddychamy powietrzem wolnym od pyłów PM2,5 i PM10, które znajdują się w smogu. Ponadto powietrze w domu z rekuperatorem pozbawione jest alergenów, co jest ważną informacją dla alergików. Użytkownicy domów z wentylacją mechaniczną nie muszą więc korzystać z oczyszczaczy powietrza, by oddychać czystym powietrzem.

Co ciekawe, istnieje możliwość instalacji wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła także w dawno wybudowanym domu, a nawet w mieszkaniu w bloku czy kamienicy. Warunkiem są możliwości techniczne oraz zgoda zarządcy budynku. W dobie rosnących cen z gaz i energię elektryczną oraz coraz gorszej jakości powietrza warto sprawdzić, czy w naszym M istnieje szansa na instalację nowoczesnej, ekonomicznej rekuperacji z odzyskiem ciepła.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
359 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *