OZE

Elektryczna gra w zielone

• Zakładki: 49


Rosnące ceny energii elektrycznej i zmienna dostępność surowców energetycznych sprawiają, że szukamy nowych metod pozwalających na uzyskanie energetycznej niezależności. Innym ważnym czynnikiem, który wpływa na rosnącą niechęć do tradycyjnych źródeł energii, jest zanieczyszczenie środowiska i postępujące zmiany klimatyczne, które mają coraz bardziej widoczny i odczuwalny wpływ na jakość życia na naszej planecie. W tym wypadku można śmiało powiedzieć, że ekologiczne znaczy ekonomiczne — zielona energia jest najtańszą opcją gwarantującą niewyczerpalne źródło energii. Czy jest to dobre rozwiązanie dla gospodarstwa domowego?

Zielona energia na prosto z dachu

Nowoczesne technologie pozwalają na zastąpienie konwencjonalnych źródeł energii takich, jak surowce kopalnie, przez źródła odnawialne. Energia słoneczna, obok wiatrowej i wodnej, jest jednym z najpopularniejszych, efektywnych i niewyczerpalnych źródeł energii odnawialnej. Coraz częściej w gospodarstwach domowych w celu uniezależnienia energetycznego wykorzystywane są instalacje fotowoltaiczne. Warszawa oferuje dostęp do wielu firm specjalizujących się w montażu paneli fotowoltaicznych. Specjalista pomoże nam określić zapotrzebowanie energetyczne naszego gospodarstwa domowego i oszacować jakiej wielkości instalacja pokrywa to zapotrzebowanie. W celu uzyskania pełnej niezależności często wykorzystywane są także magazyny energii. Dzięki ich zastosowaniu energia, która jest wyprodukowana w słoneczny dzień w nadmiarze, zgromadzona jest, aby można było z jej skorzystać w czasie, gdy nie ma możliwości pozyskania nowej energii z instalacji, czyli przykład nocą. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko osiągnąć niezależność energetyczną i uchronić się przed ryzykiem wystąpienia blackoutów,  ale także na wprowadzenie znacznych oszczędności do domowego budżetu. Dofinansowania ze środków na działania proekologiczne pochodzące z programów rządowych i samorządowych umożliwiają uzyskanie wsparcia finansowego, które ułatwi podjęcie decyzji o montażu zestawu paneli fotowoltaicznych. 

Jeśli mamy wątpliwości, czy to rozwiązanie jest  dobre dla naszego gospodarstwa domowego, warto umówić się na rozmowę ze specjalistą, który przeprowadzi symulację kosztów oraz czasu potrzebnego na amortyzację wydatków związanych z montażem instalacji. W ten sposób przekonamy się, jak bardzo korzystne będzie to dla nas, a podejmując decyzję o skorzystaniu z zielonej energii, dołożymy swoją cegiełkę do budowania bezpiecznej przyszłości dla nas i naszych dzieci. 

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Elektrownie Słoneczne

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
191 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *