OZE

GWC – Glikolowy czy powietrzny?

• Zakładki: 79


Gruntowy wymiennik ciepła (GWC) to urządzenie, w które można dodatkowo wyposażyć posiadany system rekuperacji. Jego zadanie polega na wstępnym schłodzeniu lub ogrzaniu powietrza, nim trafi do rekuperatora. Wymiennik gruntowy pomaga zwiększyć efektywność energetyczną całego systemu, przy czym działa w zgodzie ze środowiskiem – korzysta z naturalnych zasobów energii znajdującej się pod ziemią. 

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacją nazywamy typ wentylacji mechanicznej, pozwalającej odzyskiwać energię z wywiewanego powietrza. W odróżnieniu od konwencjonalnej wentylacji grawitacyjnej, rekuperacja nie tylko zajmuje się wymianą powietrza na świeże, ale także dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod czyszczenia i filtrów, jest w stanie dostarczyć do naszych pomieszczeń tlen pozbawiony bakterii i alergenów. Za cały proces odpowiada rekuperator – serce systemu rekuperacji. Dodatkowo, urządzenie to jest w stanie w pełni kontrolować ruch powietrza – zarówno nawiewanego, jak i usuwanego z pomieszczenia.

Gruntowy wymiennik ciepła – jaki wybrać?

Dzisiejszy rynek oferuje konsumentom dwie grupy GWC. Są to wymienniki glikolowe (nie-powietrzne) i wymienniki powietrzne. Pierwsze z nich używają roztworu glikolu do transportowania energii zgromadzonej pod powierzchnią gruntu. Zasada działania wymienników powietrznych jest podobna, jednak rury umieszczone pod ziemią nie są wypełnione żadnym płynem, dzięki czemu umożliwiają swobodny przepływ nagrzanego, bądź schłodzonego powietrza.

Oba systemy są efektywne i stanowią świetny dodatek do rekuperatora. GWC glikolowy cechuje się stosunkowo szybkim i prostym montażem. W dodatku, w przeciwieństwie do GWC powietrznego, bardzo dobrze radzi sobie w trudnych warunkach gruntowych (tereny bagniste, nasypowe). Wymienniki powietrze z kolei można uznać za nieco bardziej ekologiczne, ponieważ nie wykorzystują czynnika pośredniczącego. Likwiduje to ewentualne ryzyko wycieku glikolu do gleby, a tym samym nie naraża środowiska na straty. Ostateczny wybór należy jednak do konsumenta. Podejmując decyzję o montażu GWC zapytaj o opinię doświadczonego instalatora, który doradzi Ci najlepsze rozwiązanie.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą COMAIR dobra wentylacjahttps://comair.pl/ 

Fot. Shutterstock

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
314 wyświetleń
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *