Jakie mienie jest zobowiązany, jakie zaś może dobrowolnie ubezpieczyć rolnik? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi. Wybierz najlepszą ochronę, dzięki której nie będziesz narażony na ponoszenie wysokich kosztów w przypadku uszkodzenia lub utraty mienia.
Obowiązkowe ubezpieczenie mienia rolników
Istnieje kilka wariantów ubezpieczenia dla rolników, które zainteresowany wykupić musi. Jedno z nich dotyczy bezpośrednio mienia, a dokładnie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Poza tym rolnik jest zobowiązany wykupić OC i ochronę co najmniej 50% upraw od jednego ryzyka, o ile korzysta z opłaty do upraw.
Obowiązkowe do ubezpieczenia budynki rolne to te, które są aktywnie wykorzystywane – nie zaś przeznaczone do rozbiórki – mają fundamenty i zostały pokryte dachem, a ich powierzchnia przekracza 20 m2. Należy jednak pamiętać, że ochrona rozciąga się nad samym budynkiem, wykluczając wyposażenie i sprzęty znajdujące się wewnątrz.
Dobrowolne ubezpieczenie mienia rolników
Jeśli właściciel gospodarstwa chce zabezpieczyć siebie i swój interes na wypadek różnych okoliczności, może zdecydować się na fakultatywne ubezpieczenie mienia rolników. W skład opcji dodatkowych wchodzą m.in. ubezpieczenie mienia prywatnego w domu, ubezpieczenie maszyn rolniczych i sprzętu rolnego (m.in. ciągników, kombajnów). Rolnik może objąć ochroną elementy wyłączone z ubezpieczenia budynków rolnych, czyli baterie słoneczne, armaturę sanitarną, meble, sprzęty AGD, RTV. Do okoliczności uzyskania odszkodowania należą np. kradzież, uszkodzenie spowodowane przez człowieka, uszkodzenie w wyniku działania sił natury.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Human.org.pl.
Zdj. Shutterstock